על פנסיה תקציבית פנסיה צוברת ומה שביניהןyourCall 31/05/2010

מהי פנסיה תקציבית?

פנסיה תקציבית היא פנסיה שבה המעסיק מתחייב לשלם לעובד את הפנסיה לפי 70% משכרו האחרון. פנסיה כזו משחררת את העובדים מדאגה מפני התנודות בשוק ההון, שכן הן לא צפויות לפגוע בחסכונותיהם. יתרון נוסף של פנסיה תקציבית לעומת פנסיה צוברת (הפנסיה הרגילה אותה מקבלים מרבית העובדים בישראל) הוא שכל ההפרשות מתבצעות על ידי המעביד, בעוד שלפנסיה צוברת מפקיד גם העובד שיעור מסוים משכרו. עובדים בפנסיה התקציבית אינם משלמים עבורה דבר או לכל היותר משלמים 2% משכרם.  לכן, פנסיה תקציבית נחשבת להטבת שכר נחשקת ביותר.

 

לא הכל מושלם – לפנסיה תקציבית יש גם חסרונות

החיסרון הגדול של פנסיה תקציבית הוא שהבטחת הפנסיה תלויה במצב המעסיק. כל זמן שהוא משגשג וגורף רווחים, העובדים נהנים מפנסיה נדיבה ורווחית. אבל אם המעסיק נקלע לקשיים ועומד בפני מצב של פשיטת רגל, מתעוררת סכנה ממשית של אובדן מלוא הפנסיה של העובדים. בכך, למרות החשיפה לתנודות של שוק ההון, פנסיה תקציבית, בפועל, מסוכנת בהרבה מפנסיה צוברת. אולי לא לעובדי המדינה, אבל בוודאי לעובדים המועסקים בידי חברה פרטית, בפרט במצב הכלכלי הנוכחי.

 

עובדי חברת החשמל נהנים משני העולמות

מסתבר שיש גוף אחד במשק שנהנה מכל היתרונות, גוף שמצליח לאכול את העוגה ובכל זאת להשאיר אותה שלמה: חברת החשמל. כ.פ.י, קופת גמל מרכזית לקצבה של עובדי חברת החשמל, משלבת את יתרונות הפנסיה התקציבית עם יתרונות הפנסיה הצוברת, מבלי לפספס אף אחד מהם. כך, עובדי חברת החשמל ממשיכים להיות מבוטחים על ידי המעסיק שלהם, המתחייב לשלם להם פנסיה בשיעור של 70% משכרם האחרון. התנודות בשוק ההון אינן מטרידות אותם, וגם המחיר שהם משלמים עבור הפנסיה שלהם הוא המחיר של פנסיה תקציבית: 2% בחודש בלבד. אבל להבדיל מפנסיה תקציבית, כספי הפנסיה שלהם אינם מוחזקים בידי חברת החשמל. החברה מפרישה מדי חודש את כספי החיסכון הפנסיוני לקופה חיצונית (כ.פ.י), ושם, ממש כמו במקרה של פנסיה צוברת, נשמרים כספי החיסכון עבור העובדים. כלומר, במקרה שחברת החשמל תקרוס העובדים לא ייפגעו,  מאחר שהכסף שלהם שמור בידי נאמן.


 


דף הבית   |    מי אנחנו   |    צור קשר   |    קישורים   |    פירסום   |    הוסף למועדפים   |    תנאי השימוש באתר   |