אל תזניחו את קרן הפנסיה שלכם- חופשה ללא תשלום חיסלה את הביטוח בפנסיה

מיכל ארלוזורוב 17/09/2014

באחרונה פורסם פסק דין של בית המשפט העליון בעניינה של אשה שכל ימי חייה הפרישה כסדרה כספים לקרן הפנסיה שלה - עד שיצאה לחופשה ללא תשלום (חל"ת) בת שנה. במהלך החל"ת שכח המעסיק להפריש לקרן הפנסיה שלה. עם שובה משנת החופשה התגלתה הטעות, והמעסיק והעובדת מיהרו להפריש בדיעבד את כל הכספים החסרים - כך שמבחינה פיננסית, העובדת שילמה את כל חובותיה לקרן הפנסיה.

שנתיים וחצי מאוחר יותר חלתה העובדת ואיבדה את יכולתה לעבוד. העובדת תבעה את ביטוח הנכות המגיע לה מקרן הפנסיה - אך הקרן סירבה לשלם. ההפסקה בתשלומים, טענה קרן הפנסיה, היוותה הפסקה ברצף הזכויות. לטענת הקרן, המבוטחת נהפכה למבוטחת חדשה, שמחויבת בתקופת אכשרה (תקופת ניסיון) של שלוש שנים בטרם תהיה זכאית לקבל ביטוח מהקרן. מאחר שחלפו רק שנתיים וחצי מרגע חזרתה מחל"ת, הרי שהמבוטחת נמצאת עדיין בתקופת האכשרה ואינה זכאית לקבל ביטוח.
 
התיק הגיע עד לבית המשפט העליון. העליון קבע כי תקנון קרן הפנסיה אכן קובע שהפסקת תשלומים מהווה הפסקה ברצף הזכויות. לפיכך, אף שהמבוטחת שילמה לקרן הפנסיה כל ימי חייה (והחזירה את חובה לקרן הפנסיה בעבור שנת החל"ת), קבע העליון כי אינה זכאית לביטוח.

התיק הזה ממחיש את הסכנה הרבה הכרוכה בשינויים בהפרשות לפנסיה. סכנה דומה מאיימת על כל מי שנמצא בהפסקת עבודה ובמעבר בין עבודות, ועל נשים שמאריכות את חופשת הלידה מעבר ל-14 השבועות הנקובים בחוק.

סביר להניח כי הדבר האחרון שיעסיק את מי שמצא עצמו מובטל או את מי שזה עתה ילדה הוא שאלת הפנסיה - אף שדווקא בנקודות הזמן האלה הטיפול בחיסכון הפנסיוני הוא הקריטי ביותר. אלה נקודות הזמן שבהן עובדים זקוקים להגנה המרבית של ייעוץ פנסיוני צמוד, וזהו שירות שהרוב המוחלט של העובדים בישראל אינו זוכה לקבל.

מן הראוי שהעובדים יקבלו את השירות הזה. הייעוץ היה אחת ממטרותיה העיקריות של ועדת בכר, אבל גם המטרה המוחמצת ביותר. חמש שנים לאחר רפורמת בכר, מרבית העובדים בישראל בקושי זוכים לטיפול מקצועי בתיק הפנסיה - והטיפול שהם זוכים לו הוא רק מידיהם המוטות של סוכני הביטוח. סוכני הביטוח הם משווקי פנסיה ולא יועצי פנסיה - מה שאומר שהם יכולים בקלות למכור למבוטח את הפנסיה שמתאימה להם, אבל אינה מתאימה לו.

הגיע הזמן לשנות זאת. העובד הישראלי זקוק לייעוץ פנסיוני. גם שוק הפנסיה זקוק לייעוץ פנסיוני שיניע אותו, כי רק הייעוץ ייצור לחצים תחרותיים להפחתת דמי הניהול; סוכני הביטוח, העסוקים בשיווק, אינם דואגים כלל להפחתת דמי הניהול. לפיכך, במקום שמעסיקים יטפלו בפנסיה של העובדים שלהם באמצעות סוכני ביטוח או מנהלי הסדרים (שהם סוכני ביטוח גדולים), הגיע הזמן לחייב את המעסיקים לשכור את שירותיהם של יועצים.

אין סיבה שלא לעשות כן. המפקח על הביטוח הרי עמל קשות כדי להפעיל מסלקה פנסיונית - ומסלקה כזו תיטול ממנהלי ההסדרים את כל היתרון של נוחות תפעולית שהם הציעו למעסיקים בניהול מורכב של תיקי פנסיה של מאות ואלפי עובדים. את אותה הנוחות יוכל מעתה להציע יועץ פנסיוני, רק שהוא - להבדיל ממנהל ההסדרים - ידאג לטובת העובד ולא לטובתו שלו. התוצאות יהיו שכלול השוק, הגברת התחרות בו והפחתת דמי הניהול. אם המפקח יבחר בצעד הזה, זאת עשויה להיות הרפורמה המשלימה החשובה ביותר לרפורמת בכר.

פורסם לראשונה ב- The Marker


דף הבית   |    מי אנחנו   |    צור קשר   |    קישורים   |    פירסום   |    הוסף למועדפים   |    תנאי השימוש באתר   |