טיפ למשקיע קרנות השתלמות – אפיק החיסכון המשתלם ביותר!עדי בן יצחק 17/11/2011

קרנות השתלמות – אפיק החיסכון המשתלם ביותר!

קרנות ההשתלמות הן האפיק היחיד לטווח הבינוני שפטור ממס, אך בכל זאת לא כולם מודעים אליו ולא תמיד חוסכים באמצעותו. איך בכל זאת ניתן להפיק את המירב מאחד המוצרים הטובים להשקעה שנותרו בשוק?

מהי בכלל קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא תוכנית חסכון לשש שנים, שבה העובד והמעביד מפקידים כספים מדי חודש, בהתאם לגובה שכרו של העובד. בנוסף לקרן השתלמות לשכירים, קיימות גם קרנות השתלמות למורים, לעצמאים ולחברי קיבוץ, שהתנאים בהן שונים מאלה שנפרט בכתבה זו.

למה כדאי לחסוך באמצעות קרן השתלמות?

הטבות מס במועד ההפקדה - אדם, שהינו שכיר במקום העבודה, המפקיד בקרן השתלמות נהנה מן העובדה שסכום ההפקדה לא נכלל בהכנסתו החייבת במס. כלומר, על סכום ההפקדה אין השכיר משלם מס הכנסה וביטוח לאומי.

פטור ממס רווחי הון - הפקדות לקרן השתלמות, עד לתקרת הפקדה, פטורים ממס על רווחי הון אם הכספים נמשכים לאחר 6 שנים לפחות. חשוב לציין, כי קרן השתלמות הינו המכשיר היחיד בשוק ההון במסגרתו ניתן להפקיד, מאז שנת 2003 ועד כה, ולא לשלם מס על רווחי הון.

מסלולי השקעה – עכשיו גם בקרנות ההשתלמות

בשנים האחרונות התפתחו קרנות השתלמות המשקיעות במסלולי השקעה המוגדרים מראש. קרנות אלו מאפשרות למשקיע להתאים את רמת הסיכון של השקעותיו לטווח החיסכון שלו, להיקף הכספים שצבר בקרן ולהתפתחויות בשוק ההון. אולם בכל זאת, לעיתים בשל חוסר מודעות לנושא, רוב המשקיעים עדיין חוסכים במסלולי ההשתלמות הכלליים.

במסגרת מסלול השקעות מתחייב מנהל קרן ההשתלמות להשקיע לפחות 50% מהכספים במסלול באפיק השקעות ספציפי. בין מסלולי ההשקעות הבולטים בענף קרנות ההשתלמות נזכיר את המסלול מדדי שרוב נכסיו מושקעים בנכסים צמודי מדד, המסלול שקלי שרוב נכסיו מושקעים בנכסים לא צמודים, המסלול המנייתי  שרוב נכסיו מושקעים במניות, והמסלול המט"חי שרוב נכסיו מושקעים במט"ח.

החוסך בקרן השתלמות מסלולית רשאי לצבור כספים במספר מסלולים במקביל ולהעביר כספים בין המסלולים בכל זמן נתון, ללא עלות. מרבית האנשים לא מודעים לכך שהם יכולים לעבור מקרן השתלמות אחת לשנייה, מידי חודש, בלי לשלם על המעבר ולו שקל אחד, בלי לאבד את הזכויות והוותק ובלי לשלם מס רווחי הון. אפשרויות אלה  לעשויות עשויות להגדיל את הרווחים באופן משמעותי. בתקופות של צפי לגאות באפיק הון מסוים, ניתן לעבור לקופה המתמחה באותו אפיק וליהנות מרווחים פטורים ממס.

טיפ למשקיע:

אם אתה משקיע במניות או קרנות נאמנות ובמקביל חוסך גם בקרן השתלמות, כדאי לך להשקיע במניות (שהן בעלות סיכוי להשיג תשואה גבוהה יותר לטווח הארוך) באמצעות קרן השתלמות, ואת ההשקעות הסולידיות יותר לבצע באמצעות מכשירי ההשקעה האחרים. שכן, תיק מניות עשוי להשיג לאורך זמן תשואה גבוהה יותר ובעזרת קרן ההשתלמות תוכל להימנע מלשלם מס רווחי הון על תשואה זו. 

הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או  או שיווק השקעות – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.


דף הבית   |    מי אנחנו   |    צור קשר   |    קישורים   |    פירסום   |    הוסף למועדפים   |    תנאי השימוש באתר   |