תכונות חשובות למנהל השקעות בשוק ההון- חלק ב


עומר ונדרוב 17/11/2011

בחלק א' של הכתבה, הדגשתי את העובדה כי הוותק של מנהל ההשקעות הוא קריטריון חשוב ביותר, בבואנו לבחור מנהל השקעות .
היום אתמקד בתכונה חשובה לא פחות – היכולת לבצע "אלוקציה" (הקצאה) יעילה של נכסים- לדעתי, אחד הלקחים החשובים ביותר שנובעים מהמשבר הפיננסי של 2008 הוא היכולת להתאים לכל חוסך את מסלול ההשקעה המיטבי בשבילו בדרגת סיכון נתונה ולבצע הקצאת נכסים בהתאם.

הכוונה בביצוע הקצאה נכונה של נכסים מתייחסת לכך שבבואנו להשקיע  , כאנשים פרטיים , אצל מנהל ההשקעות – הוא יידע לאחר שיחה מעמיקה איתנו לאפיין את צרכינו הפיננסים –איזה אחוז מהווה תיק ההשקעות שאנחנו מתכוננים לפתוח אצל אותו מנהל השקעות  מסך הנכסים הפיננסים שלנו? (הכוונה בנכסים פיננסים - נדל"ן בבעלותנו, קרנות פנסיה , ביטוחי מנהלים ,קרנות השתלמות וכד')מהו גילנו?(בהתאם לכך ימליץ על רמת סיכון מתאימה),  למה מיועדים הכספים שאנו משקיעים? (האם לגיל פרישה? האם לצורך קניית דירה לילד וכד') ועוד מספר שאלות המהוות "תנאי רקע "הכרחיים לניהול תיק השקעות.

לאחר שקיבל מנהל ההשקעות תמונת מצב על מצבו הפיננסי של הלקוח הפוטנציאלי , הוא יכול לגשת לשלב החשוב של הקצאת הנכסים: כמה אחוזים מתוך תיק ההשקעות יופנו למניות , לאג"ח(ממשלתי וקונצרני) ,למט"ח ולסחורות.
בשלב הנ"ל אין המדובר רק בהקצאה שרירותית של החלק היחסי מהתיק לכל אפיק- אלא בהתאמת המרכיבים שמהם בנוי כל אפיק לנתוניו של החוסך , ונדגים:

לחוסך בן 55 שתיק ההשקעות שהוא מתכוון לפתוח מהווה את רוב נכסיו הפיננסים והייעוד הוא השבחת ההון לפרישה, מנהל השקעות טוב ימליץ, לא רק על מסלול השקעה סולידי עם אחוז נמוך של מניות, אלא בתוך אותו אפיק מנייתי יבחר בשביל הלקוח בעיקר מניות יציבות וחזקות, בעלות תזרים מזומנים חזק ותשואת דיבידנד נאה,  שלא יקרסו גם בימים סגריריים.
ובאותו אופן באפיק האג"חי – מנהל ההשקעות יעשה חלוקה מושכלת בין אג"חים ממשלתיים לקונצרנים, ובתוך האחוז המופנה לקונצרנים – יתמקד באג"חים של חברות יציבות וחזקות בדירוג AA ומעלה שהחשש לקריסתן, אפילו בעת משבר פיננסי עצום מימדים כמו שעברנו נמוך ביותר.

לחוסך בן 35  שתיק ההשקעות שהוא מתכוון לפתוח מהווה כ- 50% מנכסיו הפיננסים ( לצורך העניין יש דירה בבעלותו) , ושאופק ההשקעה שלו ארוך – לא מייעד הכספים בחמש עשרה השנים הקרובות למטרה מוגדרת, הקצאת האפיקים כמובן תהיה אחרת וגם, כפי שכבר הדגמנו  ההקצאה של הנכסים השונים בתוך כל אפיק תהיה שונה לחלוטין, מתוך הכרה בעובדה שלאותו חוסך אופק השקעה ארוך ויכולת "להכיל" זעזועים בצורה הרבה יותר טובה.

כמובן שעבור פרופיל אחר של חוסך, הדוגמא עשויה להיות שונה לחלוטין, אך העובדה המרכזית שאותה ביקשתי להדגיש הנה שהקצאת נכסים שנעשית בצורה מושכלת, אחראית וטובה, עשויה לחסוך מן המשקיע עוגמת נפש לא מבוטלת, גם בתקופות פחות טובות בשוק ההון ומהווה שיקול מרכזי בבואנו לבחור מנהל השקעות.


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או  או שיווק השקעות – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.


דף הבית   |    מי אנחנו   |    צור קשר   |    קישורים   |    פירסום   |    הוסף למועדפים   |    תנאי השימוש באתר   |