מדוע השנה גדל הסיכוי לאפקט ינואר במניות הקטנות?רן קבין 18/12/2009

למה דווקא השנה (תחילת 2010) הסיכויים לאפקט ינואר מעט יותר גדולים ?

ראשית, חשוב לציין כי ניהול השקעות נכון צריך להיות מבוסס על ניתוחים כלכליים של חברות ועל מודלים כלכליים ולא על אפקטים כאלו ואחרים (אפקט ינואר הוא מונח שמתייחס למצב של עליות שערים בחודש הראשון של השנה). בכל זאת, מעניין להסתכל דווקא השנה על כמה סימנים שמגדילים את הסיכוי לעליות בפתיחת השנה ובמיוחד במניות הקטנות (אגב, בשנת 2008 חוו המשקיעים דווקא "דפקט" ינואר שלווה בירידה של כ- 13% במדד ת"א 100! בינואר האחרון (2009) השוק בארץ היה יחסית יציב).

כפי שציינתי גם במאמרים קודמים, הערכה שלי היא שהמגמה בטווח הנראה לעין הינה מגמת עליות. מגמה זו נתמכת לאורך החודשים האחרונים בשיפור הדרגתי בנתונים הכלכליים בכל העולם ולכן מדובר במגמה שיכולה להחזיק מעמד תקופה ארוכה יחסית. התשואות בקרנות הנאמנות ובקופות הגמל בשנת 2009 היו כה גבוהות עד שיש גופים גדולים רבים שהיו מעדיפים לשמור תשואה נאה גם לשנה הבאה אילו הדבר היה בשליטתם. התחלה חיובית לשנת 2010 תשרת בוודאי את האינטרסים של מרבית הגופים הגדולים הרבה יותר מאשר סיום חזק לשנת 2009 שבכל מקרה צפויה להסתיים עם תשואות פנטסטיות. כאשר האינטרסים משתלבים עם המגמה הכללית, עשוי להיווצר אפקט וזאת בניגוד למצב בשנת 2008 למשל, בו היה רק אינטרס, אך המגמה בשוק הייתה שלילית (והחולשה בכלכלה ניצחה את האפקט בנוק אאוט). בשל העובדה שמניות היתר מושפעות ביתר קלות מתנועה של כספים, בהחלט ייתכן שאפקט ינואר (אם אכן יתרחש) ישפיע יותר על המניות הקטנות.

לסיכום

לאור העובדה שלוחות הזמנים להפקה ולאספקת גז מפרויקט תמר אינם מאפשרים בזבוז זמן רב, סביר להניח כי הסכם עם חברת החשמל ייחתם ממש תוך שבועות ספורים, אחרת חברת החשמל עשויה להימצא במחסור בשנת 2012, כאשר ייגמר הגז ממאגר ים תטיס. כל צעד משמעותי בקידום הפרויקט כגון: חתימה על ההסכם, סגירה פיננסית, תחילת ביצוע העבודות וביצוע הפקה בפועל ישפיע על רמת אי הוודאות וכפועל יוצא מכך ישפיע על שווי המאגרים במודלים הכלכליים. ובנימה אופטימית זהירה לגבי תחילת שנת 2010: כנראה שהפעם הסיכוי שנזכה לראות אפקט ינואר חיובי הוא קצת יותר גדול מהממוצע.

רן קבין, מנכ"ל קבין בית השקעות


הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמות באתר זה מסופקים כשרות לגולשים. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או  או שיווק השקעות – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. פאנדר אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. פאנדר לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש במאמר/ראיון זה, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש.


דף הבית   |    מי אנחנו   |    צור קשר   |    קישורים   |    פירסום   |    הוסף למועדפים   |    תנאי השימוש באתר   |